Mnoho řidičů stále věří, že sezónní výměna letních pneumatik za zimní je zbytečná. Dalším argumentem odpůrců zimních pneumatik jsou mírné zimy, které jsou opravdu ve skutečnosti v posledních letech mnohem mírnější než asi před deseti lety. Je ale pro řidiče zima méně nebezpečná? Může si řidič vůbec dovolit nepřezouvat pneumatiky? Rozhodně ne! To, že zima v poslední době není tou, kterou známe z pohádek nebo jsme na ni byli zvyklí jako malé děti, ještě neznamená, že naše auto bude při nižších teplotách a letních gumách stejně bezpečné. Kolísání teplot totiž může být v zimě velmi nebezpečné a pokud v noci klesne na mínus jedna, na silnicích se objeví led, je to to nejhorší, co se může v zimě stát. Mírné zimy mohou být velmi zákeřné.
A je vlastně úplně jedno, jestli zakoupíme vlastní vůz nebo si dodávku pronajmeme ve spolehlivé autopůjčovně. V půjčovnách víme, že na nás čekají spolehlivé a prověřené vozy, které se podrobují pravidelným servisním prohlídkám.
Rozdíly mezi zimními a letními pneumatikami
Je to především materiál, ze kterého byly vyrobeny. Přesněji složení kaučukové směsi, ze které byla pneumatika vyrobena. Letní pneumatiky jsou vyrobeny ze směsi, v níž převládá syntetická pryž. Díky tomu jsou gumy tuhé a v létě poskytují dobrou přilnavost na silnici. A to i za deště. Tyto pneumatiky při nízkých teplotách doslova ztuhnou a jejich stav lze přirovnat k chůzi na ledovém asfaltu v botách s plastovými podrážkami.
První věc, které musí tedy řidič automobilu na letních pneumatikách čelit, je brzdná dráha, na sněhu nebo ledu, a právě v chladu to bude nejméně dvakrát tolik než u zimních pneumatik. V tomto případě je i při dobrých zkušenostech řidiče velmi obtížné vypočítat brzdnou dráhu, která povede k nehodě a nepředvídatelným následkům.
Zimní pneumatika je měkká při nízké teplotě, takže její vzorky ulpívají na povrchu za jakýchkoli podmínek a drážky na výstupcích se snáze „vytlačují“ do sněhu pokrývajícího povrch. Nové zimní pneumatiky se vyplatí koupit na jaře nebo v létě, kde jejich cena je přijatelná. Takže si je můžeme pořídit všichni. Navíc dezén letních pneumatik může mít minimálně 1,6 mm, je méně hluboký, ale umí dobře odvádět dešťovou vodu. Naproti tomu zimní pneumatiky mohou mít dezén 4 mm a dobře poradí i v rozbředlém sněhu.
Co z toho vyplívá
Jednoznačně lze říci, že jako řidič bychom neměli riskovat na letních pneumatikách v zimě. Nejde jen o náš život, ale i oživoty spolucestujících a těch ostatních účastníků silničního provozu. Letní pneumatiky se v chladu stávají tvrdými, což vede k rychlému opotřebení a praskání pneumatik. Následky mohou být katastrofické a na pozdější reakci je již pozdě.
Kromě těchto dvou hlavních problémů v zimě, auto na letních pneumatikách výrazně ztrácí své technické vlastnosti, zejména při jízdě. Některé bezpečnostní systémy také přestanou fungovat, protože jednoduše nedokážou rozpoznat smyk nebo prokluzování, což je nevyhnutelné pro nehodu. Závěr je docela jednoduchý, než začneme v zimě jezdit na letních pneumatikách, musíme si stokrát promyslet, zda zvládneme silnici a zda to stojí za to.