Sezónní výměna pneumatik je vlastně povinný postup během provozu vozidla. Ve skutečnosti se jedná o boty pro auto. Jako řidič asi víme, že v zimním období je nutné mít zimní pneumatiky a naopak v letním za ty letní. Jenže ne každý se takoho pravidla drží. Navíc, když se řekne přzouvání pneumatik, mnohým z nás spíše vyrostou na čele vrásky. Obávat se ale není čeho. Ve spolehlivém pneuservisu nám všichni pracovníci jistě vyjdou vstříc a pokud si jejich služby objednáme dopředu, nemusíme se ničeho obávat.
Pokud ovšem máme dodávku nebo jiné auto z půjčovny, měli bychom vědět, že i tyto služby jsou v ceně a měli bychom mít vozidlo připraveno i s přezutými pneumatiky. Tyto služby totiž patří do kategorie služeb, za které odpovídá pronajímatel, tedy spolehlivá autopůjčovna.
…když nestihneme přezout z letních na zimní
I tato situace se může stát, ale jsou i tací mezi námi, kteří se o to ani nepokoušejí. Nejenže hazardují se svým životem, ale také s životy nás ostatních, protože hlavní rozdíl mezi letními a zimními pneumatikami si teď objasníme. Jistě víme, že letní pneumatiky mají ve svém složení daleko méně přírodního kaučuku a to je dělá tedy měkkými. V mírných teplotách jejich pevnost zvyšuje především přilnavost nejen na mokré, ale i na suché vozovce. Ovšem v případě, že teplota klesne a na teploměru se objeví sedm stupňů a méně, pneumatiky jsou tužší a dochází k jejich praskání. Navíc takové pneumatiky zejména na mokré vozovce kloužou a jízda na nich není bezpečná. Auto se na svahu doslova sklouzne jako lyžař a nebude úplně reagovat na naše požadavky v řízení.
Vzorek sem, vzorek tam
Také dezén pneumatik je důležitý. Letní pneumatiky mají dezén méně hluboký a dokážou skvěle odvádět dešťovou vodu, ale se sněhem si tak dobře neporadí. Minimální hloubka dezénu na letních pneumatikách je 1,6 mm. Malá hloubka dezénu na pneumatikách, kromě prodloužení brzdné dráhy, navíc značně zvyšuje riziko aquaplaningu.
Oproti tomu zimní pneumatiky jsou měkčí a mají výraznější dezén, vzorek má spíše svislou orientaci a od níž se rozprostírají drážky. Jsou určeny k odvádění vody z pod kola a připomínají kresbu vánočního stromu nebo kosočtverce. Hloubka dezénu na zimních pneumatikách je u nového kusu 8 mm a u ojeté polovina, tedy 4 mm. Pokud má vzorek nižší hloubku, je taková pneumatika nevhodná pro provoz a musíme ji podle pravidel silničního provozu vyměnit. Hrozí nám za to velké pokuty. Novopečení řidiči si velmi často myslí, že zimní pneumatiky mají zpočátku lepší přilnavost, ale praxe jim pak ukážře, že tomu tak není.
Navíc všichni řidiči samozřejmě ví, že musejí dezén pneumatik pravidelně kontrolovat.
Takže rozdíl v pneumatikách letních a zimních máme již za sebou. Teď víme, co by na nás čekalo v případě, že bychom se na povinnou výměnu pneumatik doslova vykašlali a vesele si vyjeli na letních gumách na výlet i v případě, že je těsně po vánocích a ve městě jsou slevy. Takových slev bychom se totiž už nemuseli dožít a s námi také další řidiči, kteří ovšem ty zimní pneumatiky na svém vozidle měli.