Vozíte v dodávce zvířata? Vyzkoušejte tyto pomůcky

Vozíte v dodávce zvířata? Vyzkoušejte tyto pomůcky

01.01 2021

To, jakým způsobem máte přepravovat svého domácího mazlíčka v automobilu nebo dodávce, Zákon o silničním provozu doslovně neřeší. Na druhou stranu však vyžaduje, aby byl zajištěn při cestě tak, aby nemohl ublížit nejen sobě, ale i vám. Měl by být zabezpečen jako každý jiný náklad.

Spousta lidí převoz své kočky či psa v dodávce podceňuje. To platí hlavně u menších zvířat, které jsou často ponechány během jízdě na sedadle, nebo je mají pasažéři vozidla pod nohama. Další variantou je převoz mazlíčka v kufru – volně, mezi dalšími věcmi, které jsou převáženy. Bohužel, stačí jen pár kilogramů vážící těleso na to, aby mohlo napáchat život ohrožující škody při prudším zabrzdění. Spousta řidičů si neuvědomuje nebezpečí, které hrozí jim, ale samozřejmě i jejich mazlíčkovi při prudším zabrzdění. Stačí jízda v pár kilometrech za hodinu k tomu, aby se mohl váš mazlíček stát součástí smrtelné nehody.

Přečtěte si také: Je lepší krátkodobý nebo dlouhodobý pronájem dodávky?

Ačkoliv vám s velkou pravděpodobností nikdo pokutu za převoz mazlíčka na klíně nedá, měli byste tento problém řešit. Pro bezpečnost vaši, ale i vašeho čtyřnohého kamaráda. Už od mala jej učte přepravě – do klece mu dávejte pamlsek, deku a třeba i oblíbenou hračku. Je možné, že má váš mazlíček negativní zkušenost s tímto způsobem cestování, nebo trpí při převozu na nevolnosti. V tomto případě bude jejich výuka trvat déle, ale žádný strach, mazlíček si zvykne. Jen je třeba být trpělivý. A jakými způsoby můžete své mazlíčky v dodávce převážet?

Mříž / síť

Spousta výrobců automobilů myslí na přepravu domácích mazlíčků už dopředu – a svá vozidla opatřují natahovací sítí. Ta však slouží pouze k tomu, aby se pes nedostal z kufru do zbytku vozidla. Avšak při nárazu neochrání ani psa, ani posádku – taková síť povolí. Nutností při převozu velkých psů je pak mříž. V některých vozidlech byla dříve povinná, aktuálně ji však lidí demontují. Většina těchto mříží (univerzální s nastavitelnými rozpěrkami) však přežila pouze jednu cestu s prudším brzděním. Nejen, že ji pes rozlámal, ale navíc si volně v kufru může ublížit. Pokud mříž používat chcete, musíte si pořídit kvalitní a pevnou. Pes by jí pak neměl být schopný prostrčit hlavu.

Postroj na bezpečnostní pás

Pokud váš pes umí chodit na vodítku, na postroj, který se upevňuje na bezpečnostní pás, si zvykne rychle. Z hlediska bezpečnosti však nejde o nejlepší variantu. Pes je sice upevněn, ale ne úplně. Proto může ve volné chvíli olizovat ucho řidiče a spolujezdce, ale také se může zamotat do vodítka.

Autosedačka – i pro psy

Víte o tom, že i svého psa můžete vozit v autosedačce? Avšak v té, která je upravena pro použití na domácích mazlíčcích. Taková autosedačka vám může připomínat psí pelíšek. Jde o „krabici“, která je vyplněna dekou a čalouněným okrajem s pásy, spodní dno je protiskluzové. Sedačka se do automobilu zacvakává na isofix. Taková sedačka není nejlevnější, ale poslouží.