Umíte správně používat mlhovky? Řekneme vám, jak na to

Umíte správně používat mlhovky? Řekneme vám, jak na to

01.02 2021

Typický nešvar českých řidičů? Zapínání mlhovek v situacích, kdy to není potřeba. Nebo naopak jejich nepoužívání, i když to opravdu potřeba je. Přitom se stačí řídit jen několika málo pravidly, které zabrání tomu, abyste zbytečně neoslňovali vozidla kolem sebe.

Co říká zákon?

Ať už se jedná o přední nebo zadní mlhová světla, jejich zbytečné rozsvícení je vůči ostatním řidičům nejen nepříjemné, ale také nebezpečné. Spousta řidičů jezdí v zimě se zapnutými mlhovými světly jen tak – pro jistotu. To je ale chyba. Ve výsledku totiž mohou zbytečně rozsvícené mlhovky napáchat spoustu škody. Pokud nechcete být příčinou vážné dopravní nehody, měli byste se řídit tím, co říká zákon č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích, § 32: „přední světla do mlhy smí řidič užít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Zadní světla do mlhy musí řidič za mlhy, sněžení nebo hustého deště užít vždy.“ Vidíte ten rozdíl? Přední světla řidič použít smí, ale zadní použít musí.

A co je to ta snížená viditelnost? I pro tu má zákon svoji definici. Jedná se o situaci, kdy: „účastníci provozu na pozemních komunikacích dostatečně zřetelně nerozeznají jiná vozidla, osoby, zvířata nebo předměty na pozemní komunikaci, například od soumraku do svítání, za mlhy, sněžení, hustého deště nebo v tunelu“.

Kdy byste měli mlhová světla zapnout?

Stále váháte, kdy byste měli mlhová světla zapnout? Můžeme vám dát obecnou radu. Jejich zapnutí zvažte ve chvíli, kdy téměř nevidíte na zadní světla vozidla jedoucího před vámi. Opět se tedy jedná o situaci, kdy je hustá mlha, silný déšť nebo silný sníh. V ostatních případech nejsou mlhová světla nutná. S měnící se situací na vozovce se také může stát, že budete světla zapínat a vypínat tak, abyste se dané situaci mohli přizpůsobit. Zde se najde spousta řidičů, kteří světla zapomenou vypnout.

Kdy nechat mlhovky vypnuté?

Pokud stojíte v koloně, nebo jen popojíždíte po městě, nechte mlhovky raději vypnuté. Nepoužívejte je ani v případě jemného mlhového oparu, ani v případě slabého deště či sněžení. Pokud nemusíte mžourat očima před sebe, je použití mlhových světel zbytečné. Na konec už jen můžeme zmínit fakt, že za neoprávněné používání mlhových světel vám může hrozit i pokuta. Stejně tomu je ve chvílích, kdy při nedostatečné viditelnosti nezapnete zadní mlhovku.