Údržba vozidla: nezapomínejte na čištění vnitřních povrchů motoru

Údržba vozidla: nezapomínejte na čištění vnitřních povrchů motoru

15.05 2021

Dekorabonizace aneb šetrné čištění spalovacího motoru má smysl. Nejen, že odstranění nečistot a usazenin bude mít pozitivní vliv na životnost motorového oleje – což se projeví u benzinových i dieselových motorů, navíc prodloužíte celkovou životnost vašeho vozidla.

Proplach vnitřních povrchů motoru se provádí před každou výměnou motorového oleje. Při tomto proplachu dojde k rozpuštění karbonových usazenin a odstraní se také další nečistoty usazené v motoru. Tento problém trápí jak benzinové, tak i naftové motory.

Půjčovna dodávek Brno

Použijte speciální přípravek

K proplachu motoru můžete používat speciální přípravky, jako je například ATOMIUM A-PROMITH, do olejového systému je vhodné přidat jej ideálně již 200 km před plánovanou výměnou oleje ve vozidle. Proplach skvěle rozpustí nečistoty bez toho, aby se v oleji vytvořily hrudky. Tento prostředek funguje současně jako prevence před dalším usazováním nečistot – to v případě, že přípravek k proplachu použijete před každou výměnou oleje.

Šetrné čištění vnitřních povrchů motoru se vám bude hodit hlavně ve chvíli, kdy víte, že jste údržbu motoru zanedbávali, měnili olej později, než byste měli, ale i v případě, kdy víte, že jste použili méně kvalitní olej. Dále pak ve chvíli, kdy během provozu docházelo k přehřívání a poruchám motoru.

A jak postupovat při aplikaci?

Pokud se chystáte k čištění vnitřních povrchů motoru, musíte jej zahřát na provozní teplotu. Mezitím si nachystejte obsah nádoby s přípravkem a po dobu jedné až dvou minut ji protřepávejte. Obsah vylijte do plnícího hrdla oleje. Po aplikaci je nutno s vozidlem alespoň 20 minut jezdit. Pak vozidlo používejte, než najezdíte dalších 200 km, pak olej vyměňte. Pokud bude olej znečištěn nadměrně, začne vám svítit kontrolka, olej vyměňte okamžitě a nečekejte, než ujedete dalších 200 km.