Tažné zařízení za osobák, ale i dodávku. Jak je to s montáží a zápisem do TP?

Tažné zařízení za osobák, ale i dodávku. Jak je to s montáží a zápisem do TP?

01.07 2021

Závěs nebo koule, tak se lidově nazývá tažné zařízení na autě. Jde o velice praktickou komponentu, díky níž za vůz připojíte vlek a snadno přepravujete libovolný náklad. Vlek je univerzálním pomocníkem, můžete na něm převážet motocykly, materiál na stavbu, ale i stěhovat nábytek. Zkrátka tažné zařízení se na autě hodí. Kupujete-li nový vůz, je možné si jej za příplatek pořídit. Nicméně i na stávající osobní automobil nebo dodávku lze dodatečně namontovat závěs. V praxi se nabízí v podstatě dvě možnosti. Buď celou práci přenecháte autorizované firmě, nebo si závěs můžete namontovat doma v garáži. Obě varianty ale znamenají odlišný proces s úřady.

Půjčovna dodávek Praha

Montáž certifikovanou firmou

Pokud si nechcete špinit ruce nebo se prostě necítíte natolik zruční, abyste se do montáže pouštěli sami nebo svépomocí, obraťte se na specializovanou firmu. Firmy, které se zabývají montážemi tažných zařízení, jsou registrovány na Ministerstvu dopravy a dopravním inspektorátu. Zde je uložen jejich záznam o certifikaci, která je opravňuje k montáži tažných zařízení.

Volba specializované firmy s certifikací vám usnadní samotný zápis tažného zařízení do techničáku. Firma vám totiž vystaví typový list (list, který prokazuje, že je společnost způsobilá k montáži), se kterým pak stačí navštívit příslušný úřad obce s rozšířenou působností a změnu zapsat do TP (vyplníte Žádost o provedení změn údajů v registru silničních vozidel).

Montáž doma v garáži

Jestliže jste zruční a rádi si děláte věci po svém, ani montáž tažného zařízení vám nikdo nezakáže. Rozdíl je pouze v tom, že nebudete mít potvrzený typový list, který by vás opravňoval k montáži bez návštěvy STK. Takže jakmile budete mít namontováno, vydejte se na STK, kde technik prověří, jestli bylo tažné zařízení připevněno v souladu s předpisy. Pokud STK montáž schválí, vystaví vám protokol, se kterým už můžete směle na úřad obce s rozšířenou působností. Další postup je identický.

Jako poslední možnost se nabízí výběr neautorizované firmy (respektive firmy bez certifikace), která vám nebude schopna vystavit a potvrdit typový list. Zde je situace úplně stejná, jako kdybyste tažné zařízení montovali sami v garáži. Tudíž následuje kontrola na STK a posléze návštěva úřadu.