Sváteční jezdec na silnici? Co vás čeká a nemine, pokud jej potkáte

Sváteční jezdec na silnici? Co vás čeká a nemine, pokud jej potkáte

15.06 2021

Provoz umí být hustý i během obyčejných pracovních dní. Svátky jsou však obdobím, kdy je provoz ještě mnohem hustějším než obvykle. Typicky kolem Velikonoc, ale i Vánoc na silnici vyrážejí takzvaní sváteční řidiči, kteří mohou nejednomu ostřílenému jezdci pořádně zahrát na nervy.

Vánoce, ale i Velikonoce jsou spojené s hojným navštěvováním svého příbuzenstva. To se neobejde bez častého přejíždění autem – svůj automobil pak často vytahují také ti, kteří jinak během roku nejezdí téměř vůbec. Víte, jak svátečního řidiče na silnici poznáte a na co byste si měli dát pozor?

Půjčovna dodávek Fénix

Rychlost jízdy – bude nízká

Řidiči, kteří na silnici vyrazí jen párkrát do roka, rozhodně nebudou vozovku zaměňovat za závodní okruh. Právě naopak. Jejich jízda bude velmi často o pár kilometrů (až pár desítek kilometrů) nižší než stanovují předpisy. A to zvládne pocuchat nervy nejednomu spěchajícímu řidiči. V tomto případě se vyhněte nebezpečnému předjíždění a agresivnímu chování. Na cestu se vydejte raději s dostatečnou časovou rezervou.

Jsou nevyzpytatelní

Dalším poznávacím znakem svátečních řidičů je jejich nevyzpytatelnost. Často si vzpomenou na poslední chvíli, že chtěli odbočit, takže jim nezbude čas na zapnutí blinkru. Občas netrefí správný pruh před větší křižovatkou, nebo vám nedají přednost tam, kde by měli. Velmi často nečekaně brzdí a pouštějí automobily, i když jedou na hlavní. Snažte se vyhnout případné autonehodě tím, že si necháte dostatečný odstup.

Pozor na kruhové objezdy

Velkou výzvou pro sváteční řidiče jsou kruhové objezdy – s nájezdem do něj většinou problém nemají, horší je to však s jejich výjezdem, ideálně s použitím blinkrů. Zatímco někdo je nepoužije raději vůbec, jiný je má zapnuté po celou dobu jízdy po kruhovém objezdu. I proto buďte ve střehu a opět si nechte od takových řidičů mnohem větší odstup.

Jestliže na silnici na takového svátečního řidiče narazíte, nenechte se jím rozhodit. Spousta jinak klidných osob se často na silnicích mění v choleriky, které rozhodí každá maličkost. Snažte se svoji jízdu uzpůsobit těm, kteří toho nemají naježděno stejně tolik jako vy. Dodržujte bezpečné rozestupy. Tím, že se budete na vozidlo před sebou lepit, řidiče před vámi rozhodně neuklidní. Obzvlášť při rozjíždění.