Správná obuv za volantem vám v zahraničí může ušetřit i pokutu

Správná obuv za volantem vám v zahraničí může ušetřit i pokutu

01.06 2021

Řidiče na tuzemských komunikacích v podstatě nesvazuje žádný zákon, který by nějak vymezoval, jaké boty má mít na nohách během řízení automobilu. Na pozoru byste však měli být, pokud se vydáte například do Německa. U našich západních sousedů platí zákon, který určuje správnou obuv za volantem a zakazuje například jízdu na boso, nošení žabek, zkrátka obuv bez zpevněné paty. Nevhodná obuv v minulosti již několikrát stála za samotnou příčinou dopravní nehody. Řízení bez zpevněné paty zhoršuje schopnost reakce brzdění a zvyšuje riziko nehody. Jaké boty jsou pro řízení ideální a jaké nikoliv?

Půjčovna dodávek Brno

 

Obuv, které byste se měli vyhnout obloukem

Obecně lze říci, že byste se měli vyhnout veškeré obuvi, která nemá pevnou patu a špatně drží na noze. Typickým příkladem jsou pantofle nebo žabky, které chodidlu neposkytují dostatečnou oporu. Navíc se snadno zují, dostanou pod pedál a problém je na světě. Dále i boty s vysokým podpatkem nepatří k těm nejvhodnějším. Ačkoliv dámy vypadají na podpatcích skvěle, před usednutí za volant by je raději měly nechat v kufru a na řízení zvolit bezpečnější a pohodlnější obuv. Ani pevné boty s vysokou a tuhou podrážkou nelze doporučit, nebudete mít dostatečný cit, což poznáte při prvním přibrzdění. Těsné, utažené nebo málo perforované boty rovněž nelze považovat za ideální. Noha může otéct a její reakce na brzdový pedál se tak zásadně zvýší.

Za zmínku stojí i extrémní případy jako řízení v lyžařských přezkáčích nebo obyčejných dřevácích. Ani jízda na boso není vhodná, u nás sice nikomu nevadí, ale v zahraničí váš může vyjít pěkně draho.

Ideální obuv za volant

Rozhodně půjde o obuv s pevnou patou, ať už to budou klasické tenisky nebo polobotky. Boty musí být pohodlné, nikde nesmí tlačit a je potřeba, aby i delší jízda byla komfortní. Podrážka by neměla být vysoká a tuhá, abyste měli dostatečný cit pro ovládání pedálů. A nepodceňujte ani výběr ponožek, mnohdy jejich kvalita materiálu je zodpovědná za celkový komfort. Zpocená noha přeci není to, co byste si přáli.