Správná obuv za volantem vám v zahraničí může ušetřit i pokutu

Správná obuv za volantem vám v zahraničí může ušetřit i pokutu

01.06 2021

Řidiče na tuzemských komunikacích v podstatě nesvazuje žádný zákon, který by nějak vymezoval, jaké boty má mít na nohách během řízení automobilu. Na pozoru byste však měli být, pokud se vydáte například do Německa. U našich západních sousedů platí zákon, který určuje správnou obuv za volantem a zakazuje například jízdu na boso, nošení žabek, zkrátka obuv bez zpevněné paty. Nevhodná obuv v minulosti již několikrát stála za samotnou příčinou dopravní nehody. Řízení bez zpevněné paty zhoršuje schopnost reakce brzdění a zvyšuje riziko nehody. Jaké boty jsou pro řízení ideální a jaké nikoliv?

Půjčovna dodávek Brno

Pevná obuv na řízení vozu je ta nejlepší.

 

Obuv, které byste se měli vyhnout obloukem

Obecně lze říci, že byste se měli vyhnout veškeré obuvi, která nemá pevnou patu a špatně drží na noze. Typickým příkladem jsou pantofle nebo žabky, které chodidlu neposkytují dostatečnou oporu. Navíc se snadno zují, dostanou pod pedál a problém je na světě. Dále i boty s vysokým podpatkem nepatří k těm nejvhodnějším. Ačkoliv dámy vypadají na podpatcích skvěle, před usednutí za volant by je raději měly nechat v kufru a na řízení zvolit bezpečnější a pohodlnější obuv. Ani pevné boty s vysokou a tuhou podrážkou nelze doporučit, nebudete mít dostatečný cit, což poznáte při prvním přibrzdění. Těsné, utažené nebo málo perforované boty rovněž nelze považovat za ideální. Noha může otéct a její reakce na brzdový pedál se tak zásadně zvýší.

Za zmínku stojí i extrémní případy jako řízení v lyžařských přezkáčích nebo obyčejných dřevácích. Ani jízda na boso není vhodná, u nás sice nikomu nevadí, ale v zahraničí váš může vyjít pěkně draho.

Ideální obuv za volant

Rozhodně půjde o obuv s pevnou patou, ať už to budou klasické tenisky nebo polobotky. Boty musí být pohodlné, nikde nesmí tlačit a je potřeba, aby i delší jízda byla komfortní. Podrážka by neměla být vysoká a tuhá, abyste měli dostatečný cit pro ovládání pedálů. A nepodceňujte ani výběr ponožek, mnohdy jejich kvalita materiálu je zodpovědná za celkový komfort. Zpocená noha přeci není to, co byste si přáli.