Pneumatiky dle typu dezénu

Pneumatiky dle typu dezénu

01.09 2021

Dezén rovná se vzorek. Dezén mohou tvořit lamely a drážky v nejrůznějších provedeních, které jsou vyřezány do běhounu pneumatiky. Tvar dezénu se liší u letních, zimních a celoročních pneumatik a zásadně ovlivňuje jízdní vlastnosti vozidla. Letní pneumatiku od té zimní poznáte vcelku jednoduše, nebude mít drobné příčné lamely (právě ty na sníh a led, které účinně zabírají). Ovšem existují tři základní typy dezénu, které už jako laik nemusíte znát, natož abyste věděli, který je který.

Pokud jste někdy kupovali nové pneumatiky a dlouze je vybírali, pak jste si pravděpodobně všimli i jejich různých vzorků. Každý typ dezénu v něčem vyniká a naopak, proto byste před nákupem pneumatik měli stoprocentně vědět, kde a jakým způsobem pláště nejvíce využijete a podle toho volit. Na trhu se můžete setkat s pneumatikami o symetrickém, asymetrickém a směrovém vzorku. Pojďme se podívat, čím jsou typické a jaké výhody a nevýhody nabízí.
Půjčovna dodávek Brno

Symetrický typ dezénu

Jak už název napovídá, jedná se o pneumatiky se stejným vzorkem na všechny strany, tedy i zrcadlově. Ať už dáte pneumatiku na jakékoliv kolo v jakémkoliv směru, bude správně. Symetrický typ dezénu se v dnešní době hojně používá u plášťů levné a střední cenové kategorie. Uplatnění najdou v městském provozu a na kratší vzdálenosti. Zpravidla se vyrábějí do průměru R18.

Asymetrický typ dezénu

Tento typ je specifický rozdělením běhounu do dvou a více zón. Pneumatika má na bočnici označenou vnitřní a vnější stranu, aby nedošlo k záměně při montáži. Vnitřní i vnější strana běhounu plní určitou funkci. Vnitřní strana obvykle odvádí vodu z pláště a zajišťuje dostatečnou přilnavost během brzdění. Vnější strana pak poskytuje stabilitu v zatáčkách a přímém směru jízdy. Je jedno, jestli pneumatiku nazujeme na levou nebo pravou stranu vozu, nicméně je důležité sledovat, jaká strana pláště patří dovnitř a ven.

Směrový typ dezénu

Někdy označovaný jako šípový, jelikož jeho tvar samotný šíp připomíná. Směrový typ je specifickým typem symetrického dezénu, pyšní se slušným záběrem po celé ploše a dobrým odvodem vody. Díky těmto vlastnostem je hojně používán u zimních pneumatik. Na bočnici pneumatiky naleznete šipku, která znázorňuje směr otáčení. Ten je při montáži nutné dodržet.