Lidé stále podceňují využití bezpečnostních pásů. Nepřidávejte se k nim

Lidé stále podceňují využití bezpečnostních pásů. Nepřidávejte se k nim

15.12 2020

Stovky lidí ročně doplácí při nehodách na to, že podceňují použití bezpečnostních pásů. Přitom jsou do automobilů, ale i dodávek montovány již desítky let, navíc je jejich používání ze zákona povinné. Spousta osob však bere jejich používání na lehkou váhu. A často na to doplatí.

Od kdy jsou bezpečnostní pásy povinné?

První automobilkou, která začala do svých automobilů instalovat bezpečnostní pásy, byla švédská automobilka Volvo. Stalo se to v roce 1959. To se pozitivně promítlo i do našich, tehdy československých zákonů, které začaly vyžadovat použití bezpečnostního pásu na předních sedadlech mimo obec od roku 1967. Od šedesátých let se toho však spoustu změnilo.

Bezpečnostní pásy jako ochrana vašeho zdraví

Bezpečnostní pásy jsou aktuálně vyžadovány téměř všude, navíc díky technologickému pokroku nám nabízejí stále více a více bezpečí. Bohužel – spousta lidí jako by si to neuvědomovala. Přesvědčit nás o tom mohou statistiky. Mgr. Tomáš Neřold M. A., vedoucí Samostatného oddělení BESIP Ministerstva vnitra říká: „V uplynulých dvou letech bylo na českých silnicích každoročně v osobních vozidlech usmrceno 80 osob, které nebyly připoutány bezpečnostním pásem. Jen v loňském roce bylo dalších 146 osob zraněno těžce a 678 zraněno lehce“.

Co hovoří statistiky?

Z řidičů, kteří loni zemřeli na silnici, bylo nepřipoutaných 23 procent, u nepřipoutaných spolujezdců to bylo 35 procent. V kategorii lehkých i těžkých dopravních nehod to byli právě nepřipoutaní spolujezdci, kteří hráli hlavní roli. V čem mají statistiky jasno je fakt, že mnohem zodpovědnější, co se týče používání bezpečnostních pásů, jsou ženy. V rozmezí let 2006 až 2019 nebylo připoutaných 34 procent usmrcených mužů a 24 procent žen. Podobně vypadají také statistiky vážných a lehkých zranění.

Přečtěte si také: Jak správně uložit náklad v dodávce

Co se týče času, kdy k takovým nehodám dochází nejčastěji, jsou tyto případy evidovány zejména o víkendech. Během pracovního týdne bylo u dopravních nehod evidováno cca 28 procent nepřipoutaných osob, zatímco během víkendu toto číslo stouplo na 38 procent. Co se věku řidičů týče, nejčastěji se nepoutají mladší osoby, s rostoucím věkem se toto číslo snižuje. Ze statistik vyplývá, že se nejčastěji nepoutají osoby na zadních sedadlech (15,6 procent), u předních sedadel šlo o 10,2 procent u spolujezdců a 7,8 procent u řidičů.

Porušení povinnosti použít bezpečnostní pás je v naší republice třetím nejčastějším bodovaným přestupkem. V minulém roce bylo evidováno více než 60 tisíc takových případů. Velká pozornost byla bezpečnostním pásům věnována také v nové epizodě kampaně Ty to zvládneš – Setkání s realitou. Prokázalo se, že nepřipoutaní řidiči umírají až 14krát víc než ti, kteří jsou připoutaní. Proto si zapínejte bezpečnostní pás ještě před tím, než nastartujete vozidlo.

Pro vaši představu – při rychlosti 50 kilometrů za hodinu působí na nepřipoutaného člověka ve vozidle při nárazu síly, které odpovídají jeho pádu z výšky deseti metrů na betonovou plochu. V tuto chvíli působí na tělo až 25násobek jeho hmotnosti. Osmdesátikilogramový muž se tak v tuto chvíli mění těleso o hmotnosti dvou tun. Setrvačnost těla letícího na volant je tak obrovská, že vám nepomůže ani aktivovaný airbag. Ten správně funguje pouze v kombinaci se zapnutým bezpečnostním pásem.