Kam v autě umístit autosedačku?

Kam v autě umístit autosedačku?

09.07 2019

Chystáte se ve svém vozidle přepravovat malé děti, ale nejste si jisti tím, které sedadlo je pro děti z hlediska bezpečnosti nejvhodnější? V dnešním článku vám poradíme, kam dětskou sedačku umístit a kam raději ne, nemluvě o výhodách a nevýhodách daných míst. Ještě před tím se však podíváme, co říká o autosedačkách zákon č. 361/2000 Sb.

Co říká zákon o autosedačkách

Podle zákona je řidič povinen při přepravě dítěte v automobilu kategorie M1, N1, N2 a N3, který je vybaven bezpečnostním zádržným systémem, používat autosedačku. A to do výšky dítěte 150 cm a tělesné hmotnosti 36 kg. Autosedačka jako taková pak musí odpovídat hmotnosti, výšce i věku přepravovaného dítěte. Přičemž na sedadle, které je vybaveno airbagem nesmí být dítě přepravováno čelem proti směru jízdy (pokud tak chcete i přesto udělat, je třeba airbag deaktivovat). Naopak při jízdě čelem po směru jízdy je lepší nechat airbagy zapnuté.

Autosedačka a přední sedadlo

Ačkoliv se přeprava dítěte na předním sedadle nedoporučuje a není úplně nejvhodnější, občas nastane chvíle, kdy jede například matka s miminkem autem sama a dítě nechce nechat samotné vzadu. Jestliže však chcete dítě na předním sedadle přepravovat, vždy deaktivujte airbag. V případě, že dítě vezete po směru jízdy, měli byste sedadlo posunout co nejvíce dozadu. V případě autonehody by jinak bylo dítě až moc blízko airbagu, které by dítě zranil.

Které sedadlo je pro umístění dětské autosedačky nejvhodnější?

V dřívější době platilo to, že takzvaným „sedadlem smrti“ je právě to u spolujezdce. V současnosti však přibývá stále více případů, kdy umírají lidé na zadních sedadlech. A důvod? I přesto, že jsou všechny automobily (s výjimkou těch opravdu starých) opatřeny bezpečnostním pásem, lidé nedbají na to, aby je opravdu použili.

Jako nejvhodnější sedadlo pro umístění autosedačky je kupodivu to vzadu uprostřed. V dobách, kdy byl bezpečnostní pás u prostředního sedadla veden pouze přes kyčle, se zde sedačka umisťovat neměla. Avšak v současnosti, kdy mají i zadní sedadla tříbodový bezpečnostní pás, je toto sedadlo pro umístění autosedačky tím pravým. Toto sedadlo je totiž nejdál ze všech sedadel od místa nárazu při možné autonehodě.

Mnozí rodiče dítě usazují na přední sedadlo, protože se o něj mohou za jízdy či při zastavení u krajnice rychle starat. Toto by se však mělo dít jen ve výjimečných případech. Pokud chcete mít nad svým dítětem dohled, usaďte jej za spolujezdce. Na dítě po zastavení v klidu dosáhnete, za jízdy na něj uvidíte zpětným zrcátkem.

V případě, že vaše dítě při jízdě kope nožičkama a různě se vrtí, není vhodné jej přepravovat za sedadlem řidiče. Kopání by jej mohlo znervózňovat. Nemluvě o tom, že pokud sedačku umístíte za spolujezdce, nebude dítě při vystupování vcházet do silnice.