Jak z dodávky udělat karavan

Jak z dodávky udělat karavan

18.02 2023

První dodávku v historii vyrobila automobilka Benz & Cie v roce 1896. V květnu toho roku se o užitkovém voze poprvé zmínil firemní katalog, ale zákazníci neprojevovali prakticky žádný zájem. Aby byla první dodávka prodána pařížskému obchodnímu domu Du Bon Maché, bylo předtím nutné zaujmout zákazníka reklamním sdělením, že jde o „patentované motorové vozidlo špičkové konstrukce s motorem o výkonu pěti koní.“ Proto se právě Francie stala první zemí, která pochopila výhody dodávek a dala jim důvěru.

Od té doby uplynulo více jak jedno století a dodávky se staly oblíbené i v tuzemsku. Češi si je rádi půjčují, popřípadě kupují. Poslední roky se těší oblibě předělání dodávky na obytný vůz. Jak lze takovou změnu provést? Nepostradatelným pomocníkem je k-flex izolace. Jak je možné s její pomocí udělat z dodávky karavan? Jaké jsou její přednosti?

Vlastnosti izolace

K-flex izolace se pyšní následujícími vlastnostmi:

  • Perfektně přilne ke karoserii obytného vozu, má pevnou reflexní hliníkovou fólii. Spodní část této hliníkové fólie je potažena mřížkou ze síťoviny.
  • Pracuje se s ní velmi snadno, a to jen s ořezávacím nožíkem.
  • Jedná se o nesnadno hořlavý materiál skupiny B.
  • Má výborné parotěsné vlastnosti a minimální nasákavost.
  • Oproti vláknitým materiálům nemá sprašování vláken.
  • Dá se použít tenčí vrstva oproti klasické skelné vatě.
  • Oproti polystyrénům je izolace k-flex více přizpůsobivá a lépe tvarovatelná.
  • Narozdíl od klasických polystyrénů dokonale přilne k povrchu karoserie obytného vozu.
  • Díky hliníkové fólii vzniká základní parotěsná ochrana.

Úprava dodávky na karavan

Přestože jsou české ručičky vyhlášené jako ty, které si se vším poradí samy, pokud jde o k-flex izolaci, respektujte pokyny k její instalaci. Důležitá je především teplota. Neměla klesnout pod 16 stupňů Celsia a zároveň by neměla být vyšší jak 25 stupňů.

Druhým klíčovým faktorem je pečlivé odmaštění povrchu, na který se budou pásy izolace lepit. Použijte pouze speciální odmašťovadlo nebo ředidlo typu C6600. Čas vyhrazený na úklid dodávky nepodceňujte. Pamatujte na to, že k flex izolace velmi dobře lepí. Podklad proto připravte pečlivě.

Pokud budete chtít samolepící izolaci instalovat i na podběhy, použijte přídavné lepidlo. Odolnost speciálního lepidla k-flex je až 80 stupňů Celsia a následná doba vytvrdnutí 72 hodin.