Jak připravit vozidlo na zimu

Jak připravit vozidlo na zimu

01.04 2021

Výměna pneumatik v listopadu není tím jediným způsobem, jak můžete připravit své vozidlo na zimu. I když, stále je to jedna z věcí, které je nutné před zimou udělat. Během zimy a mrazů naše vozidla velmi trpí – obzvlášť některé jejich části. I proto je třeba nepodcenit přípravu vozidla tak, aby nám mohlo sloužit spoustu dalších let.

Ještě před tím, než vám řekneme, jak připravit vaše vozidlo na zimu, vám poradíme, co by vám nemělo chybět buď přímo ve vozidle, nebo u vás doma. Základem by měly být rukavice, smetáček, rozmrazovací sprej a škrabka – díky tomu nemusíte ničit cokoliv, co budete mít kolem sebe. Ona občanka nebo kreditka není na odstranění ledu z čelního skla ideální. Nezapomínejte však ani na rozmrazovač zámků, který oceníte, pokud neodemykáte dálkovým ovládáním.

Nezapomínejte na důkladnou očistu

Kombinace zvýšené vlhkosti a posypové soli je ideálním předpokladem k tomu, aby váš vůz postihla koroze. Pokud se jí chcete bránit, můžete na karoserii nanášet ochranný vosk. Ještě před jeho nanesením je však třeba vozidlo pořádně umýt, musíte odstranit veškeré nečistoty. Pozornost byste měli věnovat také opravě větších škrábanců.

Pozor na korozi

Zapomínat byste neměli ani na péči o podvozek vašeho vozidla. Ten totiž trpí mnohem víc než samotná karoserie. V zimních měsících mu dávat zabrat zejména posypová sůl. Chránit své vozidlo můžete antikorozním postřikem. Ten ocení nejen starší ojetá vozidla, ale také mladší modely.

Jak jste na tom se světly?

Čelní sklo a světlomety mají vliv na dobrou viditelnost. Zkontrolujte, zda je vše v pořádku. Nebudou vaše světla nikoho nepříjemně oslňovat? Budete na silnici dobře vidět? V zimě můžete rovky klidně vyměnit za ty s lepší svítivostí. Samozřejmostí je příslušná homologace.

Vyměňte stěrače

Stěrače jsou něčím, na co spousta řidičů zapomíná – přitom na ně musíte mít stoprocentní spoleh. Tyto stěrače musí být v dobré kondici. Pokud parkujete v garáži, stěrače vám vydrží mnohem déle, než když s autem stojíte venku. V horku i v mrazech. Na stěračích se nevyplácí šetřit, pořiďte si kvalitní, které nezničí ani teplotní výkyvy. Stěrač byste měli měnit vždy, když nejste s jeho výkonem stoprocentně spokojení.

Doplňte kapaliny

Pokud se chystáte na dolití všech provozních kapalin do svojí dodávky, neměli byste zapomenout ani na dolití zimní směsi do ostřikovačů. Směs by měla být mrazuvzdorná, aby vám nezamrzla. Velmi dobrou volbou jsou například směsi s obsahem nanočástic, které lépe odpudí vodu i oleje. Navíc budou chránit sklo před dalším znečištěním. Zkontrolovat byste měli také chladicí kapalinu – můžete ji dolít, případně vyměnit na novou.