Jak převážet kola v automobilu i v dodávce

Jak převážet kola v automobilu i v dodávce

01.11 2020

Chcete svoji příští dovolenou trávit aktivně? Chcete vyrazit na cestu s kolem a věnovat se cyklistice? V tom případě budete jistě raději, když budete poznávat nová místa a nebudete muset jezdit jen pár kilometrů od svého domu. Ačkoliv se na cestu můžete vydat třeba vlakem, cesta automobilem, ale ideálně dodávkou pro vás bude ta nejpohodlnější.

Kufr není nejšťastnější volbou

Za úplně nejjednodušší (a nejlevnější) řešení se vám může zdát přeprava vašich kol v kufru auta. Jenže i tento způsob přepravy má hned několik nevýhod. Vaším největším zájmem by měla být vaše bezpečnost, proto je třeba jakýkoliv náklad v automobilu pořádně zajistit, a to se týče i jízdního kola. Stačilo by prudší zabrzdění, abyste si mohli ublížit. Nemluvě o tom, že by mohlo dojít také k poškození kola. Mnohem lepší variantou je přeprava jízdních kol v dodávce, kde je můžete umístit klidně v nerozloženém stavu. Myslete však na to, aby byla vaše jízdní kola řádně zajištěna.

Střecha je řešením, ale ne tím nejlepším

Jedním z levnějších řešení přepravy kol je převoz kol na střeše automobilu. Za výhodu nepovažujeme jen nízkou pořizovací cenu, ale také fakt, že nedojde k omezení prostoru ve vozidle a přístupu k němu. Pokud chcete převážet svá kola na střeše automobilu, budete potřebovat příčné střešní nosiče, na ty se umisťujte stojan na kolo. Na střechu můžete běžně umístit až čtyři jízdní kola, vše závisí na nosnosti střechy vašeho automobilu. Po demontáži budete mít tu výhodu, že střešní nosič ve vaší garáži nezabere tolik místa.

Přečtěte si také: Jaké výhody má pronájem dodávky?

Ačkoliv to vypadá, že střešní nosiče mají pouze kladné stránky, opak je pravdu. Pokud si koupíte opravdu levné střešní nosiče, budete se potýkat s obtížnou instalací, ale i nízkou životností a komplikovaným uchycením rámu kola do univerzálních držáků. Problémy však můžete mít i u dražších držáků. Představte si, jak budete manipulovat s těžkým kolem nad svojí hlavou. S koly na střeše pak musíte hlídat také výšku podjezdů, hlídat si cestu kolem stromů apod.

A co nosič na tažné zařízení?

Velmi oblíbeným řešením posledních let jsou také nosiče na tažné zařízení, které vylepšují výhody nosičů střešních. Navíc odstraňují některé z negativ střešní varianty. Instalace nosiče je jednoduchá, navíc vám umožní snáze umístit kola nahoru. Tento typ nosiče navíc snižuje odpor vzduchu. K tomuto typu nosičů musíte přidat také tažné zařízení, na kterém je nosič upevněn. Jízdní kola se tak nijak nedotýkají karoserie, pro snazší přístup do kufru auta je většina nosičů vybavena mechanismem, který umožňuje vyklopení kol směrem k vozovce. Avšak i zde se najde několik nevýhod. Jednou z nich je nutnost vlastnit tažné zařízení, dále pak drobný přesah jízdních kol do stran a omezení výhledu řidiče. Navíc musíte zajistit viditelnost registrační značky.