Jak přepravovat zvířata

Jak přepravovat zvířata

01.07 2020

Naši domácí mazlíčkové jsou součástí naší rodiny a tak se mnohdy neobejdeme bez jejich společnosti ani na dovolené. Jejich přeprava je ale někdy velmi vyčerpávající a stresová nejen pro nás, ale pro zvířata samotná. Jak tedy nejlépa přepravit zvířata z bodu A do bodu B a jak předejít nepříjemným situacím v podobě neutišitelného zvířete?

Přeprava

Nejdůležitější věcí při přepravě zvířat je to, že domácí zvíře neovlivňuje řidiče. V zásadě neexistují žádné zvláštní požadavky na přepravu zvířat, ale samozřejmě by zde měl převládat zdravý rozum. Ovšem pokud bychom měli uvést správný postup při přepravě zvířat, tak ten upravuje zákon č. 361/2000 Sb. Malá zvířata bychom měli přepravovat v cestovní přepravce, která je k takovým účelům přizpůsobena. Pokud bychom nechali třeba kočku nebo malého psa volně pobíhat po autě, mohlo by se stát, že v nestřežený okamžik by se zvíře mohlo splašit a způsobit nám nepříjemnost v podobě kousnutí, škrábnutí nebo dokonce by nám mohlo skočit za krk. Zní to možná legračně, ale praxe vypovídá, že takovýchto případů je spousta. Zvíře tak zavinilo několik dopravních nehod a na vině je jen nedbalost majitele.

Věděli jste, že velký pes, který volně pobíhá po autě a váží zhruba 22 kilogramů, je ve chvíli dopravní nehody vržen směrem vpřed a tato situace znamená, jako by byl v této chvíli vržen silou hmotnosti až 12 mužů? Nepřeceňujme tedy své síly a jezděme bezpečně!

Co velká zvířata, jako je kůň

Co se týká přepravy velkých zvířat, jako jsou koně nebo krávy, určitě si je nebudeme cpát do osobního vozidla nebo malé dodávky. Tyto zvířata musejí být přepravovány ve speciálně upravených dodávkách pro přepravu takových zvířat nebo v přívěsných vozících taktéž upravených pro tato zvířata. Co se týká řidičského oprávnění je zde jedna zásada, profesní průkaz je v takových případech nutný jen u řidičského oprávnění skupin C, C1, C+E, C1+E a skupin, souvisejících s D, což jsou autobusy. Tento profesní průkaz není tedy nutný při skupině B+E, i když by se jednalo o autodopravu jako hlavní podnikání.

Musíme si uvědomit, co vezeme

Při přepravě zvířat, a to ať jde o jakékoliv zvíře, si musíme uvědomit, co vlastně přepravujeme. Určitě se nedoporučuje přeprava zvířat, tedy těch malých, na předním sedadle. Pokud jde o kanárka v kleci, nemusíme si s tím tolik lámat hlavu, ale pokud jde o koně nebo jiné velké zvíře, musíme přihlédnout k tomu, že takové zvíře je vystresované a nikdy nebylo přepravováno. Tudž musíme přizpůsobit rozjezd i bždění, které nesmí být trhané a křečovité, měli bychom používat GPS navigaci, která není v tomto případě tak důležitá pro délku trasy, kterou třeba známe nazpaměť, jako to, že nám ukáže jaká zatáčka je před námi, abychom se na tuto situaci mohli připravit.

Bezpečnost především

Pro přepravu zvířat bychom měli tedy především dbát na bezpečnost svou i spolucestujících. Měli bychom znát problematiku přepravy zvířat a předvídat situaci. Jen tak dojedem do cíle vpořádku a bez úhony.