Jak byste se měli chovat na namrzlé vozovce?

Jak byste se měli chovat na namrzlé vozovce?

15.03 2021

Jízda vozidlem v zimě je zcela odlišná od té letní. Nejen, že to na mokré vozovce mnohem víc klouže a vaše brzdná dráha je až několikanásobně delší. Navíc se můžete velmi snadno dostat do smyku. I proto vám řekneme, jak se chovat na namrzlé vozovce, ale i to, jak zvládnout smyk.

Jak si poradit se smykem?

Dostali jste se do smyku? Hlavně nepanikařte a snažte se zachovat klid. Se smykem se můžete setkat „na dva způsoby“. Vaše vozidlo buď zatáčí velmi neochotně a snaží se po tečně sjet z vozovky (nedotáčivost), nebo naopak zatáčí více, než chcete – a tím pádem se vás snaží zadní část vozidla „předběhnout“ (přetáčivost). Pokud vás trápí nedotáčivost, je třeba ještě víc pootočit volantem do zatáčky. Pokud jedete dostatečně pomalu, přední kola se opět chytí a zatáčkou projedete. Nebrzděte, ale ani nezrychlujte. Pokud vás trápí přetáčivost, je třeba zmenšit natočení kol do zatáčky, aby se zadní část vozidla srovnala. I zde však postupujte opatrně. Nechcete, aby se zadní část vozidla dostala na opačnou stranu.

Co je černý led?

Pokud vidíte, že jedete po náledí, s velkou pravděpodobností začnete situaci na silnici věnovat větší pozornost. Velmi nebezpečné však může být náledí, s nímž nepočítáte. Může se stát, že pojedete po suchém povrchu a najednou se projedete, ale jinak, než jste původně chtěli. Za mlhy a nízkých teplot dochází ke vzniku tenké ledové vrstvy, která je průsvitná a pokrývá tmavý asfalt. Tomuto se říká černý led. Není vidět, často si jej pletete s vodou – a o to víc je nebezpečný. Proto v zimě jezděte opatrně, od ostatních vozidel udržujte dostatečný odstup.

Jak jezdit v zimě?

Pokud je silnice pokrytá náledím, mění se doslova na kluziště. Přilnavost pneumatik může ve srovnání se suchým povrchem klesnout na jednu desetinu. Brzdná dráha na náledí se může několikanásobně prodloužit. Při jízdě devadesátikilometrovou rychlostí budete brzdit na bezmála čtvrt kilometru. V zimě musíte jezdit pomalu a opatrně. Vyvarujte se prudkým rozjezdům, ale i brzdění. Spíše než brzdy používejte brzdění motorem – podřazujte. Vozidlo tak zpomalí i bez sešlápnutí pedálu. Vyvarujte se také prudkým manévrům s volantem. V zatáčkách se snažte jet s konstantně natočeným volantem, pokud se chcete vyhnout smyku. A v neposlední řadě – myslete také na možnost chyby ostatních.