Patříte k těm, kteří nechápou ty, kteří kontrolují svoje vozidlo téměř před každou cestou? Ačkoliv se vám může zdát tato situace jakkoliv úsměvná, pravidelnou kontrolu vozidla není radno podceňovat. Protože i na první pohled dokonalé vozidlo vás může v průběhu cesty zradit. Na co byste neměli zapomenout, než zase někam vyrazíte?
Před každou cestou, zejména tou dlouhou, je třeba své vozidlo pořádně zkontrolovat. Jistě nechcete se svojí rodinou vyrazit na dovolenou v dodávce, která vás nechá ve štychu po prvních pár desítkách kilometrů. Pokud vás čeká cesta po naší republice, dost možná zvládnete kontrolu svého vozidla sami. Pokud ale cestujete do zahraničí, zvažte, zda by se vám nehodil odbornější pohled.
Výměna oleje
Olej ve vozidle je třeba měnit pravidelně. Četnost výměny oleje závisí na stáří vozidla, najetých kilometrech, ale i údajích od výrobce. Starší vozidla vyžadují výměnu oleje po každých najetých 10 000 kilometrech, u nových vozidel je to 15 až 20 000 kilometrů. V případě, že jezdíte vozidlem jednou za čas, měňte olej buď po ukončení sezony, nebo po dvou letech. Kromě výměny oleje je třeba kontrolovat také jeho množství.
Vyčištění filtrů
Filtry pevných částic jsou součástí vozidel na dieselový motor. Tyto filtry se zanášejí, a proto je třeba je jednou za čas vyčistit. Na problém týkající se filtrů vás upozorní kontrolka. V případě, že se rozsvítí, je třeba filtr vyčistit ihned.
Pozor na pneumatiky
Mimo jiné je třeba věnovat svoji pozornost také pravidelnému kontrolování vzorku na pneumatikách. Pokud je vaše dodávka na starých, nekvalitních a sjetých pneumatikách, bude vaše brzdná dráha mnohem větší – jde o velmi nebezpečný problém. Vzorek na pneumatikách si hlídejte zejména v zimě. Samozřejmostí je také hlídání vzorku během léta, kdy zase hrozí riziko aquaplaningu.
Pečujte o podvozek motoru
Pravidelným cestováním se opotřebovávají nejen tlumiče, ale i podvozek. Už kvůli stavu silnic v naší republice je však jisté, že právě tlumiče jsou tím, co musíme mít v perfektním stavu.
Dekarbonizace motoru je také důležitá
Pravidelným používáním vozidla se motor pomalu, ale jistě zanáší karbonem. Nejde o nic, co by se stalo ze dne na den, po několika tisících kilometrech byste si však na svůj motor vzpomenout měli. K dekarbonizaci motoru přistupujte vždy, kdy se vám začne zvyšovat spotřeba paliva, když budete mít vyšší emise, kdy se vám bude špatně startovat, ale také když se vám zhorší výkon.