Chemický záchod do obytné dodávky, aneb jak to celé funguje

Chemický záchod do obytné dodávky, aneb jak to celé funguje

15.08 2021

Pokud rádi cestujete, ať už karavanem nebo dodávkou, můžete své putování krajinou posunout na ještě vyšší úroveň, minimálně co se celkového pohodlí týče. Veřejné záchody totiž mnohdy nebývají nic extra, navíc na ně nenatrefíte na každém rohu. S čerpacími stanicemi a kempy je to podobné. A že si můžete odskočit do přírody? Zcela určitě, jenomže ne každý si toto řešení dokáže představit. Naštěstí existuje jednoduché a efektivní řešení v podobě chemické toalety, kterou můžete využít v podstatě kdykoliv a kdekoliv, máte-li v autě dostatek prostoru. Pojďme se podívat, jaké druhy existují, z čeho se skládají a jak vlastně fungují.

Půjčovna dodávek Brno

Přenosný chemický záchod

Nejčastější a zároveň levnější řešení, které nevyžaduje speciální pevnou instalaci. Jak už z názvu vyplývá, můžete jej libovolně přemisťovat, a tak se hodí například do menších karavanů nebo dodávek. Přenosné WC se skládá z dvou oddělených částí:

  • Odpadní zásobník

Zásobník je určen ke sběru fekálií. Ty se rozkládají za pomoci speciálního chemického roztoku, který je nutné před použitím do zásobníku nalít a smísit s vodou ve správném poměru. Jakmile se odpadní zásobník zaplní, musíte jej vyprázdnit. Frekvence vylévání zásobníku závisí na tom, jak často budete záchod využívat, jak velkou odpadní nádržku má atp. Fekálie se pak vylévají buď do speciálních výlevek či do klasického odpadu. Pokud byste chtěli odpad likvidovat v přírodě, museli byste použít speciální ekologický přípravek namísto chemického roztoku. Ten je však méně účinný, tudíž vás údržba bude čekat častěji.

  • Zásobník na vodu

Abyste po sobě mohli spláchnout, potřebujete jako u klasického záchodu dostatečnou zásobu vody. Objem se liší podle typu a velikosti WC. Nádržka se doplňuje klasickou vodou, nicméně je dobré do ní přidat i roztok, který toaletu navíc vydezinfikuje.

Vestavný chemický záchod

Druhým typem je vestavná varianta chemického záchodu, který obvykle najdete ve větších karavanech nebo obytných dodávkách. Svojí konstrukcí připomíná klasické WC, zároveň zabírá více místa a nelze jej libovolně přemisťovat. Lze jej připojit na centrální vodovodní a odpadní systém (případně vybudovat speciální nádrž).

Splachování chemického WC

Nabízí se v podstatě dvě možnosti, jak chemické WC splachovat. Buď manuálně za pomoci pístu či měchu nebo elektricky díky čerpadlu na 12 V.

Údržba

Abyste toaletu udrželi v bezproblémovém chodu, měli byste používat pouze kvalitní přípravky a nezanedbávat údržbu. Používejte pouze kvalitní chemické roztoky, speciální toaletní papír určený přímo pro chemická WC. Odpadní nádržku vyplachujte čistou vodou a pravidelně dezinfikujte rozpouštědly.